Wyślij kopię 'Muzeum mówi "halo!", czyli zapraszające fasady' do znajomego!

Serwis redagowany przez zespół Dynamiki Ekspozycji, poświęcony jest zjawiskom muzealnym. Prezentowane tu treści dotyczą innowacji w muzeach (o digitalizacji zbiorów czytaj na blogu „Wejdź Między Muzea”) i ich nowej roli wobec globalnych przemian społeczno gospodarczych. Jakie jest miejsce muzeum w gospodarce wiedzy? Przed jakimi szansami i zagrożeniami stają współcześnie muzea? Jak muzeum może stać się ważnym aktorem w społeczności lokalnej i przysłużyć się do jej rozwoju? Zapraszamy do wspólnego poszukiwania odpowiedzi na te pytania!
Wyślij kopię 'Muzeum mówi "halo!", czyli zapraszające fasady' do znajomego!
Przesylam do kolekcji zdjecie okladki katalogu bardzo ciekawej wystawy z 1993 roku. Byla to wystawa pt. „Design. Miroir du siecle” czyli „Wzornictwo przemyslowe. Zwierciadlo wieku” i opowiadala o przedmiotach, które mocno zaznaczyly sie w codziennosci, niejednokrotnie ja zmieniajac. Miejsce: Grand Palais, Paryz. Nad wejsciem wisialo kilka samochodów renault twingo (wtedy nieco ekscentryczna nowosc), przyczepionych na niebieskim tle, a do wnetrza muzeum wchodzilo sie przez dwa korytarze-rekawy, takie jak te, uzywane na lotniskach. Robilo niezatarte do dzis wrazenie. Calkowicie nierealne zestawienie.
Poniższe zdjęcia prezentują fasadę wiedeńskiego Kunsthaus, muzeum/galerii poświęconej twórczości Friedensreicha Hundertwassera. Zaprojektowana przez tego artystę fasada obiektu wyróżnia się w pejzażu miejskim Wiednia poprzez swą jaskrawość, nieregularność i drzewa wyrastające przez okna. Hundertwasser był artystą niezwykle wszechstronnym. W swoich realizacjach łączył malarstwo z architekturą. Tworzył w nurcie architektury organicznej, projektując budynki pozbawione linii prostych, pokryte wielobarwnymi wzorami z glazury, o dachach porośniętych trawą i drzewami. Kunst Haus pełni rolę swego rodzaju „wizytówki” jego twórczości i jest jedną z najważniejszych atrakcji Wiednia. Fasada jest tylko namiastką tego, czego można doznać wewnątrz…
Foto: ∗natsu∗
foto: shlomp-a-plompa
foto: wan fauzan
Najwięcej miałem okazaję zostać „przerobionym” przez fantastyczną przestrzeń przed, jak i w samym nowym, oddanym do użytku w roku 2004 wejściu do Brooklyn Museum.
Budynek w stylu Beaux-Arts zyskał odważną fasadę nawiązującą do olbrzymich schodów, które niegdyś stały w tym miejscu. Teraz nie trzeba ich pokonywać. Wystarczy poddać się i zejść, wejść do muzeum. Dla tych co jednak lubią się spinać po schodach, muzeum zostawiło możliwość wejścia niemal na „szklane schody”, czyli dach nowej recepcji, a część nowych schodów służy obecnie również za amfiteatr, w którym na scenie występuje chór słupów wodnych.
Fasada Muzeum Narodowego w Krakowie zaprasza… nieskończonością. Instalacja świetlna Leszka Lewandowskiego to „trzecie drzwi” do muzeum. Zwierciadła tworzą nieskończone odbicia, co daje złudzenie „tunelu” biegnącego w głąb muzeum. Dokąd prowadzi ta droga? Co jest na końcu? Szklane drzwi zaciekawiają i zapraszają…
foto: Avram Iancu